Stop udarom!

Dziś jest:Piątek, 26 kwietnia 2024, Imieniny: Marceliny, Marzeny
edukacja-informacja-wydarzenia

Edukacja, Informacja, Wydarzenia

2013-05-28

Stop udarom!

Udar mózgu to jedna z nielicznych, powszechnie występujących chorób śmiertelnych, której ryzyko można skutecznie ograniczać. W zapobieganiu udarom wiodącą rolę odgrywają trzy kluczowe elementy: świadomość czynników ryzyka, leczenie profilaktyczne i prawidłowy styl życia.

ŚWIADOMOŚĆ: premiera pierwszej polskiej mobilnej aplikacji udarowej 22 maja br. miała miejsce premiera stworzonej przez Fundację Udaru Mózgu (FUM) aplikacji na smartfony i tablety "STOP UDAROM!". W intencji autorów stanowić będzie ona innowacyjne narzędzie edukacyjne, które przyczyni się do budowania świadomości profilaktyki i terapii udaru mózgu.

Aplikacja "STOP UDAROM!" oferuje użytkownikom dwa interaktywne testy umożliwiające sprawdzenie poziomu ryzyka udaru mózgu oraz wiedzy o chorobie – czynnikach ryzyka, objawach i leczeniu. Umożliwia również dostęp do rozbudowanej bazy danych zawierającej informacje o miejscach, w których chorzy i ich rodziny mogą szukać pomocy – oddziałach neurologicznych i rehabilitacyjnych, zakładach opiekuńczo-leczniczych, powiatowych centrach pomocy rodzinie, czy poradniach logopedycznych. Lista podzielona jest na województwa oraz miasta i dysponuje dodatkową opcją umożliwiającą precyzyjną lokalizację danej placówki na mapie. Aplikacja zawiera także specjalną zakładkę, która w czytelny i intuicyjny sposób pozwala zapoznać się z typowymi objawami udaru mózgu.

"STOP UDAROM!" działa na smartfonach i tabletach z systemem operacyjnym Android. Każdy użytkownik takiego urządzenia mobilnego może pobrać ją bez żadnych dodatkowych opłat za pośrednictwem usługi Google Play.

LECZENIE: innowacje w profilaktyce udaru mózgu
Powszechnie występujące schorzenia układu krążenia, takie jak nadciśnienie tętnicze, czy migotanie przedsionków (MP) są jednymi z głównych czynników ryzyka niedokrwiennego udaru mózgu. Stosowanie odpowiedniej terapii farmakologicznej ma kluczowe znaczenie dla ograniczenia niebezpieczeństwa udaru w przebiegu tych chorób.

W przypadku migotania przedsionków kardiolodzy od niedawna dysponują nowymi lekami przeciwzakrzepowymi, które mogą znacząco przyczynić się do zmniejszenia liczby udarów będących powikłaniem tej arytmii. Jest to szczególnie ważne ponieważ udar niedokrwienny to największe zagrożenie dla osób z MP i najczęstsze powikłanie tej choroby. Ponadto udary, do których dochodzi w przebiegu migotania przedsionków charakteryzują się wyjątkowo ciężkim przebiegiem i upośledzeniem funkcjonalnym, a połowa pacjentów z udarem mózgu związanym z MP umiera w pierwszym roku od jego wystąpienia.

Stosowane dotychczas leki przeciwzakrzepowe należące do grupy antagonistów witaminy K są skuteczne, ale ich przyjmowanie jest skomplikowane ponieważ wymaga regularnych badań poziomu krzepliwości krwi i dostosowywania dawki leku do uzyskanych wyników. Ocenia się, że prawidłowo stosuje je mniej niż połowa pacjentów. Leki nowej generacji nie wymagają badań krzepliwości krwi. Nie wykazują także typowych dla antagonistów witaminy K interakcji z pokarmem i innymi lekarstwami. Są także bezpieczniejsze, a niektóre również skuteczniejsze niż klasyczne leki.

W chwili obecnej zarejestrowane są trzy innowacyjne leki przeciwkrzepliwe: dabigatran, rywaroksaban i apiksaban. Zarówno Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne, jak i Polskie Towarzystwo Kardiologiczne zalecają stosowanie leków nowej generacji. Mimo to, żaden z nich nie jest jeszcze w Polsce refundowany we wskazaniu do profilaktyki udaru mózgu w przebiegu MP.

STYL ŻYCIA: 20 minut dla zdrowia - aktywność fizyczna i profilaktyka udaru mózgu
Jedną z najprostszych i dostępnych każdemu metod zapobiegania udarom mózgu jest regularna aktywność ruchowa. Badania NATPOL 2011 przeprowadzone przez zespół Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii UCK w Gdańsku wykazało, że ponad połowa dorosłych Polaków, czyli ok. 16 milionów osób, w ogóle nie ćwiczy w czasie wolnym lub robi to bardzo rzadko.

Fundacja Udaru Mózgu pragnie przyczynić się do zmiany tej sytuacji. W ramach akcji "Wyskocz na chwilę z kapci!" będzie promować aktywny tryb życia i pokazywać, że aby ograniczyć ryzyko udaru nie trzeba uprawiać sportu wyczynowo – wystarczy tylko zaplanować sobie 20 minut aktywności fizycznej każdego dnia. Może to być dojeżdżanie do pracy rowerem lub chodzenie piechotą, taniec czy szybki spacer dookoła domu. Z metaanalizy dotyczącej wpływu aktywności ruchowej na ryzyko udaru opublikowanej w 2003 r. w czasopismie Stroke wynika, że wysiłek fizyczny może obniżyć ryzyko udaru niedokrwiennego o 21%, a krwotocznego nawet o 34%(1). Celem działań FUM będzie pokazanie, że nawet jeśli efektów ćwiczeń nie widać od razu, opłacą się one w długiej perspektywie.

Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej (European Stroke Prevention Day)
Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej obchodzony jest co roku 10 maja. Z tej okazji w 2013 r. Fundacja Udaru Mózgu przez całą wiosnę realizuje działania na rzecz budowania świadomości profilaktyki i leczenia udaru mózgu.

W dniach 13-14 kwietnia br. FUM prowadziła akcję ZapoBiegam Udarowi Mózgu towarzyszącą maratonowi łódzkiemu, w ramach której drużyna Fundacji wystartowała w biegu, a w specjalnym punkcie informacyjnym prowadzone były badania i rozdawane materiały edukacyjne. 7 maja br. w Łódzkim Domu Kultury miało miejsce otwarte wydarzenie informacyjne, w programie którego znalazły się bezpłatne konsultacje lekarskie, prezentacje i wykłady ekspertów oraz pokazy filmowe. Ponadto 22 maja br. po raz pierwszy zaprezentowana została aplikacja mobilna "STOP UDAROM!". Na koniec maja planowane są także emisje spotów edukacyjnych w sieci Multikino oraz kampania outdoorowa.

Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej to inicjatywa zapoczątkowana w 2007 r. przez The Stroke Association, brytyjskiego członka Stroke Alliance For Europe – organizacji zrzeszającej krajowe stowarzyszenia reprezentujące osoby po udarze i ich bliskich. Celem przedsięwzięcia jest podnoszenie świadomości ryzyka udaru mózgu oraz tego, że wprowadzając niewielkie zmiany w swoim sposobie życia i – jeśli to potrzebne – stosując odpowiednie leczenie możemy znacząco ograniczyć ryzyko udaru mózgu.

Udar mózgu
W całej Europie z powodu udaru mózgu umiera rocznie około 1 250 000 osób(2). W Polsce co roku odnotowuje się około 70 000 przypadków udaru i około 30 000 spowodowanych nim zgonów. Udarom można jednak skutecznie zapobiegać – z wyników badania INTERSTROKE opublikowanych w magazynie Lancet w 2010 r. wynika, że za 90% ryzyka wystąpienia choroby odpowiadają czynniki, na które możemy wpływać(3). Ryzyko udaru mózgu można minimalizować poprzez zmianę stylu życia (zwiększają je m.in. brak aktywności fizycznej, palenie papierosów i nadużywanie alkoholu) oraz odpowiednie leczenie chorób, których może być powikłaniem, takich jak nadciśnienie tętnicze i migotanie przedsionków.

Fundacja Udaru Mózgu
Fundacja Udaru Mózgu powstała w 2009 roku. Jej misją jest poprawa sytuacji chorych po udarze oraz propagowanie zachowań zapobiegających chorobom naczyniowym mózgu. W tym celu Fundacja prowadzi liczne działania o charakterze informacyjnym i edukacyjnym. Fundacja Udaru Mózgu, jako jedyna polska organizacja jest członkiem Stroke Alliance for Europe oraz partnerem World Stroke Organization. Więcej informacji: www.fum.info.pl


Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze firmy w bazie

Wojciech Krajewski Denticon - Sopot

Periodontolog i implantolog Wojciech Krajewski od lat świadczy swoje usługi w gdańskim gabinecie, do którego...

Oliclinic Centrum Stomatologii | Dentysta Wrocław - Wrocław

Oliclinic to niezrównana oaza zdrowia dla Twojego uśmiechu i komfortu jamy ustnej. Nasza klinika stanowi bastion...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie iLekarze.pl, dodaj swój e-mail:

W serwisie: Ogłoszenia medyczne | Porady medyczne | Forum medyczne
Placówki zdrowia: Warszawa | Kraków | Wrocław | Poznań | Białystok | Łódź | Katowice | Gdańsk | Szczecin
iLekarze.pl: Komunikaty | Reklama w serwisie | Zostań redaktorem | Patronat medialny | Współpraca | Dla prasy i mediów | Napisz do nas
Nasze fora: Lekarz rodzinny | Alergolog Forum | Dermatolog Forum | Dietetyk Forum | Ginekolog Forum | Laryngolog Forum | Neurolog Forum | Psychiatra Forum | Psycholog Forum | Seksuolog Forum | Forum Stomatolog | Forum Urolog | Forum Okulista

Treści prezentowane w serwisie iLekarze.pl mają jedynie charakter edukacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

© Copyright by iLekarze.pl, 2007-2024

Content