Czy stać nas na prywatne ubezpieczenia medyczne?

Dziś jest:Piątek, 6 grudnia 2019, Imieniny: Mikołaja, Emiliana MIKOŁAJKI
edukacja-informacja-wydarzenia

Edukacja, Informacja, Wydarzenia

2010-04-28

Czy stać nas na prywatne ubezpieczenia medyczne?

Polacy rocznie wydają miliardy złotych na prywatną opiekę medyczną. Wykupują jednorazowe wizyty u specjalistów, robią badania, przeprowadzają zabiegi, nabywają lekarstwa – przeznaczając na to ogromne kwoty. Czy istnieje możliwość, by zminimalizować ponoszone koszty? Czy prywatne ubezpieczenie zdrowotne może być rozwiązaniem?

Każdemu pacjentowi zależy na szybkiej i profesjonalnej opiece medycznej. Najczęściej uświadamiamy to sobie w nagłych sytuacjach, gdy jesteśmy zmuszeni natychmiast udać się do lekarza. Czy możemy zrobić coś, by w takich wypadkach nie odczuwać stresu i napięcia spowodowanych obawą, że nie zostaniemy przyjęci przez lekarza lub nasze nazwisko będzie dopisane do długiej listy oczekujących? Ubezpieczenie zdrowotne – warto zainwestować?

Kolejki do publicznej przychodni, trudność w dostaniu się do lekarza specjalisty – chyba większość z nas to zna. Sposobem uniknięcia takich sytuacji jest często tylko prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Prywatna opieka medyczna to krótki czas oczekiwania na wizytę, wysoki standard świadczonych usług oraz ich szerszy zakres, np. przygotowanie do operacji oraz opieka specjalistów po zabiegu. Mamy dostęp do profesjonalnego sprzętu i najnowszych technologii, zajmuje się nami wykwalifikowany personel, możemy liczyć na wysoki standard usług szpitalnych i pozamedycznych, np. pojedyncze pokoje, możliwość wyboru lekarzy prowadzących lub operujących, lepsze wyżywienie np. specjalne diety dla diabetyków, bezglutenowe, lekkostrawne. Nie dziwi więc fakt, że prywatna opieka medyczna jest jednym z najwyżej cenionych benefitów, jakie może zaoferować pracodawca. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w 2008 roku w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej „W trosce o zdrowie”, jedynie dofinansowanie do szkoleń lub studiów jest wyżej cenione przez pracowników. Prywatna opieka medyczna pokonała takie świadczenia pozapłacowe, jak samochód służbowy, dofinansowanie do zajęć sportowych czy laptop.

Nie każdy może jednak liczyć na prywatną opiekę medyczną oferowaną przez pracodawcę. Dla tych osób powstaje wiele różnorodnych ofert indywidualnych ubezpieczeń zdrowotnych. Różnią się one między sobą zakresem świadczonych usług, wysokością i sposobem opłacania składki oraz pewnością i renomą ubezpieczyciela. Podjęcie decyzji, którą propozycję wybrać nie jest łatwe i w dużym stopniu zależy od zasobności portfela.

Czy mnie na to stać?
28 miliardów złotych1 – tyle Polacy wydali na prywatne leczenie i farmaceutyki w 2008 roku. Skoro sytuacja zmusza nas do regularnego korzystania z płatnych usług medycznych, może warto zastanowić się, czy w dłuższej perspektywie wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego nie może okazać się bardziej opłacalne.

Często, rozważając wykupienie ubezpieczenia prywatnego, zastanawiamy się, czy warto przeznaczać stałą kwotę miesięcznie na pakiet, skoro nie zawsze z niego korzystamy. Oczywiście, czujemy się bezpieczniej, bo wiemy, że w każdej chwili możemy udać się do lekarza i zostaniemy szybko przyjęci, jednak wizja gotówki w kieszeni często zwycięża. Oprócz aspektu finansowego jest jednak jeszcze jedna ważna kwestia. Na polskim rynku istnieje kilka firm oferujących polisy zdrowotne. Problem w tym, że duża część z nich nie gwarantuje realizacji świadczeń przysługujących z tytułu ubezpieczenia w ramach jednego zintegrowanego systemu opieki medycznej. Najczęściej jest to po prostu zwrot kosztów leczenia, prowadzonego w różnych niepowiązanych ze sobą ośrodkach medycznych, gdzie nie występuje jakakolwiek koordynacji procesu leczenia. Warto więc powierzyć swoje zdrowie firmie, która gwarantuje wszystko „pod jednym dachem”, a przede wszystkim dostarcza w pełni kompleksową opiekę medyczną, w tym szpitalną. Takim miejscem jest np. Medicover.

Na początku tego roku pojawiła się nowa oferta Medicover Ubezpieczenia – Indywidualne Ubezpieczenie Medyczne. Czym, poza ww. kompleksowością usług, różni się ona od innych dostępnych ofert? Przede wszystkim jest elastyczna i odpowiada na to, na co klientom najbardziej zależy. Co to oznacza? Pozwala na kształtowanie miesięcznych kosztów w zależności od tego czy klient korzysta z usług, czy nie. Nowością jest też system współpłatności usług medycznych. Klient samodzielnie decyduje się na wysokość miesięcznej składki, wybierając jedną z czterech poziomów współpłatności: 20%, 40%, 60%, 80%. Dzięki temu najniższa możliwa składka miesięczna może wynosić nawet 11 zł. Jak to wygląda w praktyce? Przytoczmy przykład. Wizyta u lekarza internisty w Centrum Medicover kosztuje 109 zł. Klient posiadający Indywidualne Ubezpieczenie Medicover na poziomie Opieki Specjalistycznej, z opcją współpłatności 20%, za konsultację zapłaci jedynie 21,80 zł (20% x 109 zł = 21,80 zł). Zarówno badania diagnostyczne (laboratoryjne, obrazowe) jak i procedury zabiegowe zlecone przez lekarza przysługują mu w ramach ubezpieczenia, bez konieczności jakichkolwiek dopłat.

- System współpłatności jest zupełną nowością na polskim rynku ubezpieczeń medycznych. Wprowadziliśmy go, aby znacząco obniżyć wysokość podstawowej składki ubezpieczeniowej, umożliwiając tym samym większej liczbie klientów dostęp do kompleksowego systemu opieki medycznej w Medicover – mówi Stephen Kennedy, Dyrektor Oddziału Medicover Forsakrings w Polsce.

Pieniądze największą przeszkodą
Jak pokazało badanie przeprowadzone przez Money.pl w dniach od 31 sierpnia do 3 września 2009 roku, aż 70 proc z 2920 internautów serwisu było zainteresowanych kupnem prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Największą przeszkodą okazały się jednak zbyt wysokie koszty. Nawet zainteresowani tego typu usługą medyczną w większości twierdzili, że byliby w stanie płacić za nią maksymalnie 150 zł miesięcznie (56% z zainteresowanych prywatnym ubezpieczeniem medycznym). Oferty typu Indywidualne Ubezpieczenie Medyczne Medicover mogą więc niedługo zrewolucjonizować rynek prywatnych ubezpieczeń medycznych w Polsce. Już teraz wartość tego rynku z roku na rok wzrasta, a motorem napędzającym wzrost są przede wszystkim abonamenty medyczne i ubezpieczenia zdrowotne oferowane przez prywatne firmy medyczne.

Najważniejszy jest odpowiedni wybór
Najważniejsze więc, by znaleźć odpowiednią ofertę, która dopasowana będzie do naszych wymagań i możliwości finansowych. Przytoczony wyżej przykład pokazuje, że nie trzeba opływać w luksusy, by było nas stać na kompleksową i fachową opiekę medyczną, która przecież należy się każdemu człowiekowi.

Źródło: Materiały prasowe

Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum

Polidaktylia

Dzien dobry. Moim problem jest dodatkowy "palec" a raczej jakis dzydzol na...

kacper6513 | 2019-12-05 18:52

Jak mam schudnąć

Mam 31lat ważę 82kg i ma 158 cm wzrostu.Mam problemy z nerka druga mam...

kasiak1640 | 2019-12-02 14:43

Tępy bol w zatokach szczególnie w lewej zatoce klinowej TK głowy

Dzień dobry mam 25 lat bola mnie zatoki mam ciągle stan podgorączkowy....

kamilmo | 2019-12-02 12:05

Najnowsze firmy w bazie

Blumedica - Suchy Las

BLUMEDICA SUCHY LAS jest w pełni nowoczesnym i wyposażonym w wysokiej jakości urządzenia zespołem gabinetów...

Stomatologia Kamienica 25 - Szczecin

„Stomatologia Kamienica 25” to miejsce gdzie lekarze realizują swoją pasję, zgodnie z najnowszym stanem wiedzy...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie iLekarze.pl, dodaj swój e-mail:

W serwisie: Ogłoszenia medyczne | Porady medyczne | Forum medyczne
Placówki zdrowia: Warszawa | Kraków | Wrocław | Poznań | Białystok | Łódź | Katowice | Gdańsk | Szczecin
iLekarze.pl: Komunikaty | Reklama w serwisie | Zostań redaktorem | Patronat medialny | Współpraca | Dla prasy i mediów | Napisz do nas
Nasze fora: Lekarz rodzinny | Alergolog Forum | Dermatolog Forum | Dietetyk Forum | Ginekolog Forum | Laryngolog Forum | Neurolog Forum | Psychiatra Forum | Psycholog Forum | Seksuolog Forum | Forum Stomatolog | Forum Urolog | Forum Okulista

Treści prezentowane w serwisie iLekarze.pl mają jedynie charakter edukacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

© Copyright by iLekarze.pl, 2007-2019

Content